Screenshot 20250125 000056 639

A drilling machine of 5 kW is used to drill a hole in the block of copper of mass 4 kg . Calculate the riลŸe in temperature of the block in 5 minutes.if 75 % 75 % of the energy is used in heating the block. Given specific heat of copper = 0.385 J g โˆ’ 1 โˆ˜ C โˆ’ I = 0.385 ๐ฝ ๐‘” โˆ’ 1 โˆ˜ ๐ถ โˆ’ ๐ผ

A drilling machine of 5 kW is used to drill a hole in the block of copper of mass 4 kg . Calculate the riลŸe in temperature of the block in 5 minutes.if 75 % 75 % of the energy is used in heating the block. Given specific heat of copper = 0.385 J g โˆ’ 1 โˆ˜ C โˆ’ I = 0.385 ๐ฝ ๐‘” โˆ’ 1 โˆ˜ ๐ถ โˆ’ ๐ผ

A drilling machine of 5 kW is used to drill a hole in the block of copper of mass 4 kg . Calculate the riลŸe in temperature of the block in 5 minutes.if 75 % 75 % of the energy is used in heating the block. Given specific heat of copper = 0.385 J g โˆ’ 1 โˆ˜ C โˆ’ I = 0.385 ๐ฝ ๐‘” โˆ’ 1 โˆ˜ ๐ถ โˆ’ ๐ผ.

To calculate the rise in temperature of the block, we can follow these steps:

Step 1: Calculate the total energy supplied

The power of the drilling machine is 5 kW (or

5000โ€‰J/s5000 , text{J/s}) and it runs for 5 minutes (or

300โ€‰s300 , text{s}). The total energy supplied is:

Energyย supplied=Powerร—Time

text{Energy supplied} = text{Power} times text{Time}

Energyย supplied=5000โ€‰J/sร—300โ€‰s=1,500,000โ€‰J

text{Energy supplied} = 5000 , text{J/s} times 300 , text{s} = 1,500,000 , text{J}

Step 2: Calculate the energy used to heat the block

Only 75% of the energy is used to heat the block. So, the energy used for heating is:

Energyย forย heating=0.75ร—1,500,000=1,125,000โ€‰Jtext{Energy for heating} = 0.75 times 1,500,000 = 1,125,000 , text{J}

Step 3: Use the formula for heat transfer to calculate the temperature rise

The formula for heat transfer is:

Q=mโ‹…cโ‹…ฮ”TQ = m cdot c cdot Delta T

Where:

  • QQ

    = Heat energy ( 1,125,000โ€‰J1,125,000 , text{J}

    )

  • mm

    = Mass of the block ( 4โ€‰kg=4000โ€‰g4 , text{kg} = 4000 , text{g}

    )

  • cc

    = Specific heat capacity of copper ( 0.385โ€‰J/g/ยฐC0.385 , text{J/g/ยฐC}

    )

  • ฮ”TDelta T

    = Temperature rise ( ??

    )

Rearranging the formula to solve for

ฮ”TDelta T:

ฮ”T=Qmโ‹…cDelta T = frac{Q}{m cdot c}

Substitute the values:

ฮ”T=1,125,0004000โ‹…0.385Delta T = frac{1,125,000}{4000 cdot 0.385}

ฮ”T=1,125,0001540โ‰ˆ730.52โ€‰ยฐCDelta T = frac{1,125,000}{1540} approx 730.52 , text{ยฐC}

Final Answer:

The rise in temperature of the copper block is approximately 730.52ยฐC.

Author

  • Screenshot 20251013 200324 782

    Aditya Raj Anand (Msc Physics student) is a dedicated book author and the founder of Science laws a well-regarded blog that deliver science related News and Education. Aditya holds a Bachelor of Science (B.Sc.) in Mathematics, currently doing Master in Physics. A discipline that has fueled his lifelong passion for understanding and demonstrating complex scientific principles. Throughout his academic journey, he developed a deep interest in simplifying challenging concepts in science and making them more accessible to a wider audience. He is written science for more than 5 years. He has served as a writer, editor and analyst at science laws since its inception.

    As an author, He published Physics for class 9, physics for class 10, General science and technology For BPSC & UPSC

    Aditya's Trophy cabinet as an Author

    You can also connect with Aditya on Instagram at @sciencelaws.in, where he shares his thoughts and provides explanations on topics related to space, Technology, Physics, Chemistry and Scriptures.

    Go back

    Your message has been sent

    Warning

    Warning.


Discover more from Science laws

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.